Merhaba!

Bir süredir Udemy’e kurs yapıp yayınlama planlarım vardı, bugün itibariyle ilk adımını gerçekleştirdim.

Adobe, Lightroom programını bu yıl ikiye böldü ve Lightroom CC ve Lightroom Classic CC olarak yayınladı. Classic versiyonu bizim geçmişten bildiğimiz Lightroom. Benim üzerine ders hazırladığım bu yeni versiyon ise daha bulut tabanlı, aynı fotoğrafı telefon ve tablet üzerinden de düzenleyip paylaşabileceğiniz bir program. Peki daha iyi mi? Paylaşım olanakları ve her platformda olması açısından evet. Fakat aslında daha “hafifletilmiş” Lightroom gibi olmuş. Örneğin kataloglama-dosya yönetimi, HDR, Panorama, web sitesi galerisi/kitap oluşturma (baskı ayarları) gibi özellikler bu programda yok. Tabii böyle olunca daha basit bir arayüz, daha herkese hitap eden bir program olmuş yeni Lightroom CC.

Ücretsiz kursuma kaydolup program arayüzünü, renk ve ışık düzeltme ayarlarını görebilir-öğrenebilirsiniz. (Bu basit-giriş seviyesi bir kurs, zaten Lightroom kullanıyorsanız ya kısaca göz atın ya da bu kursu atlayın sonraki kurslarıma bakarsınız 🙂

Buradan bakabilirsiniz: https://goo.gl/JkbqdR 

Lightroom Classic üzerine de daha detaylı bir kurs hazırlamayı düşünüyorum. Ayrıca daha spesifik olarak After Effects’te Compositing ve Görsel Efekt üzerine bir kursu 2018 başlarında yayınlamak istiyorum. O zamana kadar, görüşmek üzere.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here